خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

نگاهی به بازار خرید و فروش املاک مسکونی در ونکوور بزرگ - فوریۀ 2016

   

  دانستنیهای بازار املاک و ساخت و ساز

   

  نگاهی به بازار خرید و فروش املاک مسکونی در ونکوور بزرگ – فوریۀ 2016

   

  خریداران رکورد شکستند .  .  .

   

  با درود بی پایان به علاقه مندان این سلسله مطالب

        چند روز پیش دوستی میگفت به نظرش بازار املاک ونکوور کمی آرامتر شده. البته برای این نظرش هیچ دلیل و مدرک مستندی نداشت و حرفش بر پایۀ احساسش از وضع بازار بود!

       هر از چند گاه چنین نظراتی از دوستانم می شنوم ولی متاسفانه آنچه آنها در ذهن خود دارند، با واقعیت نه فقط هماهنگ نیست، که کاملا در تضاد است.

       برای دانستن وضعیت بازار املاک در ونکوور، آگاهی از تغییرات روزمره در تعداد املاک عرضه شده و فروش رفته، مدت زمان ماندن یک ملک در بازار، تعداد پیشنهادات خرید برای هر ملک و مواردی از این دست ضروری می باشد. بدون در دست داشتن این آمار و ارقام، اظهار نظرها و حدس و گمان ها همگی بر پایۀ احساس و نظری خواهد بود که به احتمال زیاد از واقعیت دور خواهد بود.

       خوشبختانه انجمن مشاورین املاک ونکوور بزرگ در پایان هر ماه گزارشی از آمار خرید و فروش و قیمت های املاک ونکوور بزرگ را به اطلاع عموم میرساند که به عنوان یکی از معتبرترین منابع آماری قابل استناد است.

       در دومین روز ماه مارس، انجمن مشاورین املاک ونکوور بزرگ بنا به روال همیشگی، گزارش ماهانۀ خود از وضعیت بازار املاک در ماه فوریۀ 2016 را منتشر ساخت. در این نوشتار، توجه شما را به برگردان فارسی این گزارش به همراه توضیحاتی بیشتر جلب می نمایم.

   *     *     *     *     *

       با نگاهی به این گزارش، میتوان دریافت که بازار املاک ونکوور همچنان با هجوم روزافزون خریدران از یک سو، و کاهش تعداد املاک موجود برای فروش از سوی دیگر مواجه است. از آنجا که جمع اضداد میسر نیست، نتیجۀ این افزایش شدید تقاضا و کاهش چشمگیر عرضه به صورت رشد روزمرٌۀ قیمت املاک خود را نشان میدهد.

       بنا با این گزارش، ماه فوریۀ امسال بیشترین تعداد فروش املاک در تاریخ بازار املاک ونکوور را شاهد بود. یعنی خریداران در این شهر، بیشترین تعداد معاملات مسکن را رقم زدند.

       در دومین ماه سال، خریداران مشتاقان از سراسر جهان در این شهر نه چندان پهناور، بیش از چهار هزار ملک، اعم از آپارتمان، تاون هاوس و خانه را خریدند تا نشان دهند بازار فروش در مقام مقایسه با فوریۀ سال گذشته، بیش از سی و شش درصد جهش داشته است.

       در حال حاضر شرایط بازار با سرعت زیادی در حال تغییر، آنهم به سود فروشندگان است. رقابت بین خریدارن کماکان موجب رشد هفته به هفتۀ قمیتها است. شاید اشاره به این نکته که تعداد املاک فروخته شده در این ماه، پنجاه و شش درصد بالاتر از متوسط فروش ده سال گذشته بوده، نمایانگر تب تند بازار کنونی باشد.

       در ازای رشد سی و شش درصدی فروش، تعداد املاک عرضه شده به بازار در این ماه نسبت به ماه مشابه در سال قبل فقط هفت درصد رشد داشت. البته علیرغم این رشد ظاهری که به علت شروع بازار بهاری دور از انتظار نبود، تعداد کل املاک موجود در بازار هنوز هم سی و نه درصد کمتر از فوریۀ سال قبل است. این مساله نشانگر کمبود شدید املاک فروشی در بازار است. تا زمانی که این شکاف هفتاد و پنج درصدی بین عرضه و تقاضا پر نشود، نمیتوان انتظاری برای به ثبات رسیدن بازار داشت.

       نسبت املاک فروخته شده به املاک موجود یکی از شاخصهای مهم اندازه گیری نبض بازار و تشخیص بازار خریداران از بازار فروشندگان است. معمولا زمانیکه این نسبت بین چهارده تا بیست و دو درصد باشد بازار در حالت تعادلی است و چنانچه از مرز بیست و دو درصد عبور کند، کفۀ بازار به نفع فروشندگان سنگینی خواهد کرد. در حالت کمتر از چهارده درصد، بازار به سمت خریداران متمایل خواهد بود. در ماه فوریۀ امسال، از 7299 ملک موجود در بازار، 4172 دستگاه آن به فروش رفت. یعنی نسبت املاک فروخته شده به املاک موجود از پنجاه و هفت درصد نیز فراتر رفت.

       همانگونه که میتوان حدس زد، این عدم تعادل میان عرضه و تقاضا به طور مستقیم و روزمره اثر خود را بر قیمت املاک ونکوور میگذارد. در این ماه بهای شاخص املاک در این شهر با رشدی بیش از بیست و دو درصد به رقم هشتصد هزار دلار نزدیک شد. اما این تمام داستان نیست. بخش منازل مستقل تکواحدی با عبور از مرز یک میلیون و سیصد هزار دلار، نسبت به سال قبل بیست و هفت درصد افزایش یافت. در کنار آن، آپارتمانها با رشد هجده درصدی و تاون هاوس ها با افزایشی هفده درصدی، نقش خود را در بالا رفتن قیمتها به رخ کشیدند.

   

   

  حال توجه شما را به نکات کلیدی و برجستۀ گزارش این ماه انجمن جلب می نمایم: 

  • ماه فوریۀ امسال بیشترین تعداد فروش املاک در تاریخ بازار املاک ونکوور را شاهد بود
  • در ماه فوریۀ امسال نزدیک به چهار هزار و دویست ملک در منطقۀ ونکوور بزرگ به فروش رسید.
  • تعداد املاک فروخته شده در دومین ماه امسال، سی و شش درصد بیش از مدت مشابه در سال قبل بود.
  • خریداران در ماه فوریه پنجاه و شش درصد بیشتر از متوسط فوریه های ده سال گذشته ملک خریدند و با این حرکت، رکوردی تاریخی در بازار املاک ونکوور به جا گذاشتند.
  • بازار املاک ونکوور هم اکنون بازتابی از قواعد ابتدایی اقتصاد است. در حالیکه تعداد خریداران (تقاضا) به بالاترین حد خود رسیده، فروشندگان بسیار کمتری (عرضه) علاقه مند به فروش ملک خود هستند.
  • املاک تازه به بازار عرضه شده برای فروش در این ماه به 5812 دستگاه رسید که هفت درصد بیشتر از مدت مشابه در سال گذشته بود.
  • نسبت تعداد املاک فروخته شده به عرضه شده در این ماه فراتر از پنجاه و هفت درصد بود. که نشانۀ محکمی بر سنگینی کفۀ ترازو به نفع فروشندگان است.
  • تعداد کل املاک وجود برای فروش در بازار در این ماه به 7299  واحد رسید. این مقدار نسبت به فوریۀ سال قبل، سی و نه درصد کاهش نشان میدهد.
  • در ماه فوریه، 1788 دستگاه خانۀ مستقل تکواحدی به فروش رسید که نسبت به ماه مشابه در سال پیش از خود، سی و هفت درصد افزایش نشان داد. در همین ماه متوسط شاخص قیمت این گروه از املاک با افزایشی نزدیک به بیست و هفت درصد نسبت به ماه مشابه در سال قبل، به 1305600 دلار رسید.
  • میزان فروش آپارتمان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته نیز افزایشی چهل و چهار درصدی را شاهد بود. در این ماه تعداد 1790 دستگاه آپارتمان در ونکور بزرگ به فروش رسید. متوسط شاخص قیمت آپارتمان نسبت به ماه فوریۀ 2015،  با هجده درصد افزایش، به 454600  دلار رسید.
  • فروش خانه های به هم پیوسته (مانند تاون هاوس) نیز با افزایش درصدی خود، به عدد 604 دستگاه رسید. متوسط شاخص قیمت خانه های این دسته طی دوازده ماه گذشته با هفده درصد افزایش به مرز 5 دلار رسید. 

  *     *     *     *     * 

  پی نوشت ها و سایر نکات مهم: 

  • منطقۀ ونکوور بزرگ در گزارشات آماری انجمن مناطق زیر را در بر میگیرد: ویسلر، سان شاین کاوست، اسکوامیش، وست ونکوور، نورث ونکوور، ونکوور، برنابی، نیو وست مینستر، ریچموند، پورت مودی، پورت کوکیتلام، کوکیتلام، پیت میدوز، میپل ریج و ساوت دلتا
  • اطلاعات و آمار ارائه شده در این مجموعه مطالب فقط جنبۀ اطلاع رسانی دارد و به هیچوجه نباید پایۀ تصمیم گیری برای قیمت گذاری، خرید یا فروش ملک باشد. تماس با مشاورین املاک با تجربه و آگاه نخستین گام در راه ورود به بازار مسکن است.
  • اصل این گزارش به همراه نمودار ها و جداول مرتبط، در وب سایت انجمن مشاورین املاک ونکوور بزرگ موجود است. www.rebgv.org
  • این آمار فقط مربوط به املاک مسکونی است که از طریق MLS® به بازار عرضه شده یا به فروش رسیده اند.
  • چنانچه در مورد آمار و مندرجات این مطلب نیاز به هرگونه توضیح یا اطلاعات بیشتر داشتید و یا مایل به دریافت متن کامل گزارش به همراه نمودارها و جداول تفکیکی منطقه ای، و یا آگاهی دقیق تر از وضعیت بازار در منطقه ای خاص می باشید، با اینجانب تماس بگیرید. Kavehrealtor@gmail.com
  • اطلاعات بیشتر از بازار املاک ونکوور در https://www.facebook.com/kavehmovazzafi.realtor

   


  این مطلب تا کنون 10 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : املاک ,بازار ,درصد ,ونکوور ,فوریۀ ,نسبت ,املاک ونکوور ,بازار املاک ,ونکوور بزرگ ,تعداد املاک ,*     *     ,بازار املاک ونکوور ,تعداد املاک فروخته ,مشاورین املاک ونکوور ,*     *     *     ,
  نگاهی به بازار خرید و فروش املاک مسکونی در ونکوور بزرگ - فوریۀ 2016

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر